Turnalarımızı Birlikte Koruyalım

14:50 31 Mayıs in Haberler

Turnalarımızı Birlikte Koruyalım

Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyaloğu Programı tarafından desteklenen “Turnalarımızı Birlikte Koruyalım” projesi kapsamında 31 Mayıs 2016 tarihinde “Turna İzleme Ağı” toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya hazırlık olarak Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık 7.000 km yaparak Sivas, Erzincan, Erzurum ve Ardahan illerinde köyler ziyaret edildi ve proje hakkında bilgiler verilerek ilgili kişiler toplantıya davet edildi.

Bu proje ile “Turnalarımız Türkülerde Kalmasın” sloganıyla Derneğimiz tarafından 2012 yılında hazırlanan Ulusal Turna Eylem Planı’nın faaliyetleri de uygulamaya geçirilmiş oldu.

Sivas Revag Otel’de yapılan toplantıya; Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Av ve Yaban Hayat Bölge Müdürü Yaşar Selçuk, Ankara Genel Müdürlüğü Yaban Hayat Dairesi’nden Burak Tatar, Sivas Doğa Koruma Milli Parklar il Şube Müdürü Selami Şahinbay ve aynı şubeden İlyas Devecili katıldı. Toplantının ana hedef kitlesini oluşturan Sivas, Erzincan, Erzurm ve Ardahan illerine bağlı köylerden çoğunluğu muhtar olan 30 katılımcı ile toplantı gerçekleştirilmiş oldu. Toplantıya Doğa Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Erdem, Proje Koordinatörü İlker Özbahar, Proje Asistanı Güler Bozok ve Turna Uzmanı Ferdi Akarsu sunumları ile destek verdi. Toplantıda turna ile ilgili genel bilgiler, proje faaliyetleri ve Turna İzleme Ağı yönetimi ile ilgili bilgiler verildi. Toplantı sonunda İzleme Ağı ekibi için 30 adet dürbün ve Kuş Gözlem kitabı dağıtıldı. Ayrıca kuş baskılı tişörtler de katılımcılara hediye edildi.