DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA TEMA ANKARA TEMSİLCİLİĞİNDEYDİK.

DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA TEMA ANKARA TEMSİLCİLİĞİNDEYDİK.

13:33 12 Şubat in Haberler

DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA TEMA ANKARA TEMSİLCİLİĞİNDEYDİK.

Dernek Başkanımız Osman Erdem TEMA gönüllülerine sulak alanların önemi, işlev ve değerleri ile Türkiye’deki sulak alanlara yönelik temel sorunlar hakkında bilgi verdi.

Ellinin üzerinde TEMA gönüllüsünün katıldığı toplantıda, ülkemizdeki sulak alanlardan verilen örneklerle sulak alanların önemi, işlev ve değerleri hakkında bilgiler verildi. Sunumunda su temininden, saz üretimine, balıkçılıktan, hayvancılığa ve turizme olan katkılarıyla bulunduğu bölgenin ekonomisine önemli katkılar sağlayan sulak alanların, su rejiminin düzenleme, iklimi yumuşatma, su kalitesini iyileştirme, küresel boyutta iklim değişikliğinin kontrolü ve çok zengin biyolojik çeşitliliği barındırma özellikleriyle yeryüzünün en değerli ekosistemlerinden biri olduğunu belirtti.

Konuşmasında son 50 yılda, sıtma ile mücadele ile başlayan ve tarım toprak toprağı elde etme amacıyla devam eden sulak alan kurutma çalışmalarıyla ülkemizin çok değerli sulak alanlarını kaybettiğini belirten Erdem, suyu doğru yönetemediğimiz için ülkemizde hala sulak alan kayıplarının devam ettiğini ifade etti. Sulak alanlarımızı tehdit eden problemleri, son 20 yılda alandan çekilmiş fotoğraf ve uydu görüntüleriyle açıklayarak, acil tedbirler alınmadığı takdirde pek çoğu ulusal mevzuatımızla koruma altında bulunan ve uluslararası sözleşmelerle korumayı taahhüt ettiğimiz pek çok sulak alanımızın geri dönüşü olmayacak şekilde yok olacağını söyledi ve bu kayıpların bölgenin ekolojik dengesinde yaratacağı olumsuzlukları ve bölge ekonomisinde olabilecek kayıpları örneklerle açıkladı.

Sunumu BURADAN indirebilirsiniz.

Ülkemizde geçmişte kurutulan beş sulak alanla ilgili yaşanan durumu, bölgede yaşayan insanların ifadeleriyle anlatan “Onlar Ne Dedi” kitabına da BURADAN ulaşabilirsiniz.

DSC_0232

CAMERA

DSC_0252

DCIM101GOPROGOPR5631.