Bursa Eğitimlerini Tamamladık

Bursa Eğitimlerini Tamamladık

16:57 03 Temmuz in Genel, Haberler

Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı hibe desteği ile Doğa Araştırmaları Derneği (DAD), Antakya Doğa Sanat ve Turizm Derneği (Antakya DOST), Doğu Akdeniz Araştırma Derneği (Doğu Akdeniz), Koza Dağcılık Kültür-Sanat ve Spor Kulübü Derneği (KOZA), Toy Gençlik Derneği (TOY) ile birlikte yürütmekte olduğumuz Güçlü Sivil Toplum Etkin Doğa Koruma projemizin ilk eğitim çalışmalarını Bursa'da gerçekleştirdik. Sivil toplum kuruluşlarının, öğrencilerin ve konu ile ilgili kamu çalışanlarının kapasite geliştirilmesine yönelik hazırlanan programlarımızdan ilki Tür eylem planlarının hazırlanması eğitimi Bursa Büyükorhan Meslek Yüksek Okulunda yapıldı. 24-26 Haziran arasında üç gün süren eğitime Büyükorhan Meslek Yüksek Okulu Yaban Hayatı bölümünden 15 kursiyer katıldı.

İkinci eğitim ise Alan yönetim planlarının hazırlanması Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü misafirliğinde 27-30 Haziran arasında 18 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Farklı alanlardan kursiyerlerin yanında Milli Parklar personelinin de katılım gösterdiği eğitimin sonunda Yönetim Planı yapılmış ve uygulanmakta olan Uluabat Gölü'ne uygulama arazisi yapıldı.

Her iki eğitimde de dersler eğitim için hazırlanan senaryo tür ve alan üzerinden uygulamalı olarak yapıldı. 3'er kişilik grupların oluşturulduğu kapsamlı eğitimlerin ardından kursiyerler senaryo tür için tür için eylem planı, alan içinde Yönetip planı hazırlamış oldular. Ayrıca, eğitimin sonunda Bursa ilinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce yaptırılmış ve uygulanmakta olan Gök Sığırkuyruğu Eylem planı ve Uluabat Gölü Yönetim planı uygulamaları hakkında Milli Park uzmanları tarafından bilgilendirme ve değerlendirme yapıldı.

Eğitimler sonunda başarılı olan kursiyerlere katılım belgesi verildi.

Eğitim sunumlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.