Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü!

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü!

23:23 04 Haziran in Genel, Haberler
Fotoğraf: Sabah Gazetesi

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ VE ADIYAMAN'DAKİ BALIK ÖLÜMLERİ

1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nın ilk gününde alınan kararla, 5 Haziran günü, “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildi. Her yıl “5 Haziran Dünya Çevre Günü”, politikacıların ve karar vericilerin ilgisini çevre sorunlarına çekmek, kamuoyu bilincini artırmak ve halkın karar süreçlerine katılımını güçlendirmek amacıyla tüm ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Aslında Dünya Çevre Günü için “KUTLAMA”  ifadesini kullanmanın doğru olmadığını düşünenlerdenim. Kutlamalar iyi şeyler için yapılır. Hâlbuki 48 yıl önce Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda toplananlar; giderek artan ve önlenemeyen çevre sorunlarından hareketle “dünyanın bu gidişatı iyi değil, geleceğimiz için endişeliyiz” diyerek 5 Haziran’ı “Dünya Çevre Günü” ilan etmişler.

Aradan geçen 48 yılda ne değişti? Hızla artan Dünya nüfusu kontrol altına alınabildi mi? Çevre sorunları daha mı azaldı; küresel iklim değişikliği kontrol altına alınabildi mi? Doğaya daha mı az atık bırakıyoruz? Denizlerimizi, akarsularımızı, sulak alanlarımızı koruyabiliyor muyuz? Ormanlarımızın, meralarımızın durumu daha mı iyi? Canlı türlerinin yok oluş hızı azaldı mı? Ne yazık ki bunların hepsinin cevabı da HAYIR.

İNSANLIĞIN KENDİ GELECEĞİNİ, TÜM CANLILARLA BİRLİKTE YOK ETME KARARLILIĞI HALA SÜRÜYOR.

“Varlığımızı sürdürebilmek için; yediğimiz yiyecekler, soluduğumuz hava, içtiğimiz su ve gezegenimizi yaşanabilir kılan iklim ile doğaya bağımlıyız; bu yüzden doğayı daha fazla önemsemeliyiz ve biyolojik çeşitliliğimizi korumalıyız” düşüncesinden hareketle bu yılki “Dünya Çevre Günü’nün” teması “DOĞA ZAMANI” olarak belirlenmiş ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına dikkat çekilmiş.

Türkiye biyolojik çeşitlilik bakımından bulunduğu coğrafyanın en önemli ülkelerinden biri, yaşamamız için gerekli pek çok bitkinin gen merkezi, ancak ne yazık ki bu avantajını kullanmaktan çok uzakta. Doğal alanlarımızı hızla yok ediyoruz. Çünkü çoğunluğumuzun anlayışı; bu dünya biz insanlar için var edilmiştir, etrafımızdaki tüm canlılar, her şey bizim için yaratılmıştır şeklinde. Var sayalım ki böyledir. Senin için yaratılanı yok edersen sen de yok olursun kardeşim. Bu kadarını da mı düşünemiyorsun. Bu kadar mı gözünü hırs bürüdü?

Doğa aleyhine devam eden uygulamaların ardı arkası gelmiyor. Kaz Dağları’ndan, Cerattepe’ye altın çıkaracağız diye ülkenin en güzel yerleri geri dönüşü olmayacak şekilde tahrip ediliyor. Suyu akılcı kullanamadığımız için Orta Anadolu’da ve Göller Bölgesinde pek çok gölümüz kurudu, su kaynaklarımız her geçen gün azalıyor. Eğer hemen tedbir almazsak iklim değişikliği ile birlikte Orta Anadolu bir felakete doğru gidiyor.

Osman Erdem

Doğa Araştırmaları Derneği YK Başkanı