Leylek için Nüfus Sayımı Başlıyor

13:53 21 Ekim in Basın Bültenleri

Leylek için Nüfus Sayımı Başlıyor

"Polonya'nın yıllardır oturduğu birincilik kürsüsüne talibiz. 30 bin çift leyleğe ev sahipliği yapan Polonya, Avrupa'da birinci sırada yer almakta. Ülkemizdeki leylek nüfusu tam olarak bilinmemekle beraber 35 bin çiftin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Kuş Araştırmaları Derneği Türkiye'deki en kapsamlı sayım çalışması ile leylek nüfusunu belirlemeyi amaçlıyor.

Kuş Araştırmaları Dermeği olarak başlattığımız ""Leylek Projesi"" kapsamında, geçen yıl Ankara Kızılcahamam'da, 22 leylek yavrusunun ayağına renkli Türkiye halkaları takıldı. Böylece leylekler her yıl Afrika ve Türkiye arasında yaptıkları 5000 km’nin üzerindeki göç yolculukları esnasında izlenebilecek.
Kuş Araştırmaları Derneği ""Leylek Projesi"" kapsamında ayrıca, göç zamanı İstanbul Boğaziçi, Hatay Belen Geçidi ve Çanakkale Boğazı başta olmak üzere tüm Türkiye'de düzenli sayımlar yapıp, eğitim çalışmaları düzenlemeyi amaçlıyor.

Sizler de dünya nüfusunun önemli bir bölümünü ağırladığımız leyleklerle ilgili çalışmamıza katkıda bulunmak isterseniz leylek gözlem formumuzu doldurun ve bu formu tüm doğasever dostlarınıza da iletin.

http://www.kad.org.tr/proje18htm web sitesindeki ""Leylek Gözlem Anket Formu""na tıklayarak gözlemlerinizi bize gönderebilirsiniz.

Kuş Araştırmaları Derneği baharın simgesi leylek dostlarımızı korumak için izleme çalışmalarında desteklerinizi bekliyor."