Osman Erdem

22:18 10 Kasım in Yönetim Kurulu

1956 yılında Artvin Merkez ilçeye bağlı Hızarlı köyünde doğdu. 1974 yılında Artvin Öğretmen Lisesini bitirdi. 1974-1989 yılları arasında Erzurum, Artvin ve İzmir ve Bursa’da değişik okullarda sınıf öğretmenliği yaptı. Öğretmenlik yaparken öğrenimini sürdürdü ve 1983 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu. 1989 yılında Başbakanlık Çevre Genel Müdürlüğünde Ziraat mühendisi olarak çalışmaya başladı. İki yıl sonra Çevre Bakanlığının kurulmasıyla Sulakalanlar Şube Müdürü olarak görevlendirildi ve aralıksız sekiz yıl bu görevi sürdürdü. 1999 yılında Çevre Bakanlığı Hassas Ekosistemler ve Korunan Alanlar Daire Başkanlığı görevine atandı ve 2003 yılında emekli oluncaya kadar bu görevi yürüttü. Emekli olunca da Türkiye’deki çevre ve doğa koruma faaliyetlerine katkı vermek üzere, 1998 yılında kurulan ve Türkiye'nin kuş varlığı ve yaşam alanlarının araştırılması, izlenmesi ve korunması için çalışan Kuş Araştırmaları Derneği’nde (2011 yılından bu yana Doğa Araştırmaları Derneği ismiyle faaliyet göstermektedir.) çalışmaya başladı.

Bakanlık ve Dernekte geçirdiği son 25 yılda, Türkiye'nin yaban hayatının ve yaşam alanlarının araştırılması, izlenmesi, korunmaları konularında 20'nin üzerinde projede görev aldı. Sulak alanların yönetim planlaması ve tür eylem planlarının hazırlanması konularında kendini geliştirdi. 2006 yılında Sulak Alan Yönetim Planı Rehberinin hazırlanmasında görev aldı. 2015 yılında Tür Eylem Planı Rehberini hazırladı. 2000 yılından bu yana Türkiye'de düzenlenen sulak alan yönetim planlaması ve tür eylem planı hazırlama eğitimlerinin hemen tamamında eğitmen olarak görev aldı.

Türkiye’nin sulak alanlarının korunması için gösterdiği üstün gayret ve katkılarından dolayı, 1997 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı-WWF tarafından 1997 yılı "WWF Türkiye Sulak Alanlar Ödülü"ne layık görülmüş, 2001 yılında ise Antalya Türkiye Tabiatını Koruma Derneği tarafından 2001 Yılı Çevre Ödülü verilmiştir.

Halen Doğa Araştırmaları Derneğinin başkanlığını yürütmekte ve Genel Koordinatör olarak çalışmaktadır.