Artvin’de Kuş Gözlem Etkinliği

Artvin’de Kuş Gözlem Etkinliği

17:29 16 Ekim in Haberler

Artvin ilinin eko-turizminin ve ilin kuş gözlem açısından potansiyelini değerlendirmek ve bu konuda farkındalık yaratmak için Artvin Valiliği ve Belediyesinin daveti üzerine panel ve arazide kuş gözlem etkinliği gerçekleştirildi.

Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Erdem’in yönetiminde gerçekleştirilen panelde konuşmacılar ve konu başlıkları şu şekildeydi; Doğan Dede (Turizmci) “Alternatif Turizm ve Artvin”, Kenan Bayraktar (Kokartlı rehber) “Sürdürülebilir Turizm”, Osman Erdem “Artvin’in Biyolojik Çeşitliliği”, Ömral Ünsal Özkoç (Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Biyolog) “Kuş Göçü ve Artvin’in Kuşları”, D. Eylül Dizdaroğlu(WWF-Türkiye-Biyolog) “Doğu Karadeniz’de Yırtıcı Kuş Göçü”, Güler Bozok (Doğa Araştırmaları Derneği- Biyolog) “Kuş Gözlemciliği ve Kuşların Yararları”, Yar. Doç. Dr. Yasin UÇARLI (Artvin Çoruh Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı) “Artvin’de Kuş Gözlemciliği”

2 gün süren etkinlikte panelin ardından Genya ve Oruçlu dağlarında kuş gözlemi yapılmıştır. Bu etkinlikte nispeten yoğun bir göç de izlenmiş, 15 türden yaklaşık 1000 civarında kuş sayılmıştır.

Gözlem sırasında görülen türler; Küçük orman kartalı, büyük orman kartalı, küçük kartal, şah kartal, saz delicesi, atmaca, kara çaylak, bozkır şahini, şahin, kuzgun, tarlakuşu, büyük baştankara, karatavuk, ökse ardıcı, ispinoz.

 

 

Artvin (1)Artvin (3)Artvin (3,6)Artvin (2)Artvin (5)Artvin (4)Artvin (8)artvin2Artvin1Artvin (9)Artvin (11)Artvin (10)