Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kayseri'de Sultan Sazlığı Milli Parkı'nı ziyaret etti

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet, AB tarafından desteklenen nesli tehlikedeki türlerin korunmasını amaçlayan “Tür Eylem Planları” projesi kapsamında Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan Sultan Sazlığı Milli Parkı'nı ziyaret etti.

Ziyarete Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürü Turgut Çangır, Yahyalı Kaymakamı ve Belediye Başkanı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile proje yürütücüsü kuruluş temsilcileri katıldı.
Proje, AGRECO, GIZ-Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu, Doğa Koruma Merkezi ve Doğa Araştırmaları Derneği tarafından yürütülüyor. Proje kapsamında Türkiye'de nesli tehlike altındaki canlı türlerine yönelik hazırlanmakta olan eylem planları için yeni bir metodoloji geliştiriliyor ve bu metodoloji kullanılarak gelecekte yapılacak eylem planlarına model olabilecek pilot tür eylem planları hazırlanıyor.

Ziyaret kapsamında Sultan Sazlığı Ziyaretçi Merkezi’nde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyete alan hakkında bilgi verildi. Kuş gözlem kulesinden yaralı halede bulunup tedavi edilen iki kızıl şahin doğaya bırakıldı. Yürüyüş güzergahı üzerinde ve sazlıkta tekne ile kuş gözlemi yapıldı.

Günümüzde çok sayıda canlının nüfusunun hızla azaldığını ve nesillerinin tehlikeye düştüğünü belirten Büyük Elçi Sn. Meyer-Landrut, iklim değişikliğinin biyoçeşitlilik üzerinde yarattığı etkilerle mutlaka mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayarak, Avrupa Birliği olarak bu çalışmalara destek vermekten büyük bir memnuniyet ve gurur duyduklarını söyledi.